NKP Ležáky

SOUTĚŽE

K uctění památky všech dětí, které zahynuly ve válečných konfliktech, byla na konci šedesátých let založena „MEZINÁRODNÍ DĚTSKÁ VÝTVARNÁ VÝSTAVA LIDICE“, která je od roku 1973 otevřena i zahraničním účastníkům. Soutěž, do níž každoročně přichází tisíce výtvarných děl od dětí z celého světa, vrcholí výstavou oceněných prací v Lidické galerii a následně v muzeu v Ležákách.

V roce 2006 proběhl první ročník mezinárodní internetové soutěže určené dětem a mládeži ve věku od 10 do 19 let se zájmem o novodobou historii „LIDICE PRO 21. STOLETÍ“. Jejím cílem je prohlubování znalostí nejmladší generace o historických událostech vztahujících se k druhé světové válce, nacistickým totalitním režimům 20. století a lidické a ležácké tragédii. Pět jazykových verzí soutěže umožňuje účast i dětem ze zahraničí.

Připomínkou tragických událostí roku 1942 je nesoutěžní přehlídka dětských pěveckých sborů „SVĚTLO ZA LIDICE“ pořádaná od roku 2007 jako součást pietní vzpomínky v Lidicích. Přehlídky se zúčastňuje 14 pěveckých sborů reprezentujících jednotlivé kraje České republiky včetně kraje Pardubického.


  • Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice (zde)
  • Mezinárodní internetová soutěž "Lidice pro 21. století"  (zde)
  • Světlo za Lidice (zde)
Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice Dětská vědomostní soutěž Lidice pro 21. století Světlo za Lidice

Národní kulturní památka - Pietní území Ležáky,   telefon: +420 469 344 179,   e-mail: lezaky@lezaky-memorial.cz